Ministerstwo Sportu i Turystyki Ślubowanie reprezentacji narodowej na XXIII Letnie Igrzyska Głuchych - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Ślubowanie reprezentacji narodowej na XXIII Letnie Igrzyska Głuchych

Ponad stuosobowa Reprezentacja Polski powalczy o medale w tureckim Samsun

W środę 12 lipca w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyło się uroczyste zaprzysiężenie reprezentacji narodowej na XXIII Letnie Igrzyska Głuchych. Ministerstwo Sportu i Turystyki reprezentował Podsekretarz Stanu Jan Widera. W spotkaniu udział wzięli m.in. Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga, działacze Polskiego Związku Sportu Niesłyszących, tłumacze oraz grupa polskich sportowców z trenerami i sztabem medycznym.

- Przed nami największe święto i najbardziej prestiżowa impreza sportowa osób niesłyszących. Jadąc na Igrzyska będziecie reprezentować, z orzełkiem na piersi, Polskę - czyli kraj piękny i dumny, kraj ludzi walczących do końca. Właśnie takiej postawy Wam życzę – walki o każdy centymetr, o każdą sekundę, o każdą piłkę – powiedział do polskiej reprezentacji wiceminister Widera.

Przez 13 dni ponad stuosobowa Reprezentacja Polski (49 kobiet i 54 mężczyzn) będzie walczyła o medale w ośmiu dyscyplinach: lekkiej atletyce, bowlingu, judo, pływaniu, tenisie stołowym, piłce siatkowej plażowej mężczyzn, piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, piłce nożnej kobiet oraz koszykówce kobiet i mężczyzn.

Polacy po raz pierwszy wzięli udział w Igrzyskach Głuchych w 1924 r. w Paryżu, zdobywając srebrny medal w sztafecie 4x400 m. W polskiej kolekcji trofeów Igrzysk Głuchych znajduje się 155 medali, w tym 38 złotych, 54 srebrne, 63 brązowe.

- Życzę zawodnikom wytrwałości i sukcesów, trenerom satysfakcji z występów podopiecznych, a kibicom niezapomnianych wrażeń. Jesteście piękną, wielką sportową rodziną. Jesteście herosami polskiego sportu. Powodzenia! – powiedział wiceminister Jan Widera.

XXIII Letnie Igrzyska Głuchych odbędą się w dniach 18-30 lipca 2017 r. w Samsun w Turcji. W Igrzyskach planowany jest udział 80 reprezentacji i ok. 5 000 zawodników.

 

do góry