Ministerstwo Sportu i Turystyki Pracownicy Ministerstwa Sportu i Turystyki podjęli wyzwanie! - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Pracownicy Ministerstwa Sportu i Turystyki podjęli wyzwanie!

W Ministerstwie Sportu i Turystyki odbyła się akcja bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi oraz Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy.

12.07.2017 r. w Ministerstwie Sportu i Turystyki odbyła się akcja bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi oraz Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy. Inicjatorem kampanii „Ścigamy się z cukrzycą” jest Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą. Aktywność fizyczna jest jednym ze sposobów zapobiegania chorobom cywilizacyjnym – mówi minister Witold Bańka.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała cukrzycę za jedno z najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych i epidemię XXI jako jedyną chorobę niezakaźną. Niebezpieczna jest nie tylko sama cukrzyca, ale przede wszystkim jej powikłania, w szczególności powikłania sercowo-naczyniowe. W związku z potrzebą edukacji na temat cukrzycy i jej możliwych konsekwencji oraz uświadamiania, jak istotne są systematyczne badania, organizatorzy kampanii „Ścigamy się z cukrzycą” zorganizowali bezpłatne badania poziomu cukru we krwi oraz Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy w Ministerstwie Sportu i Turystyki. W badaniu wzięli udział m.in. członkowie kierownictwa i pracownicy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Badania przeprowadzane były przez wykwalifikowane pielęgniarki diabetologiczne przy użyciu glukometrów. Towarzyszył im także Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy, który był doskonałą okazją do sprawdzenia wiedzy na temat choroby. Pytania dotyczyły m.in. sposobów zapobiegania cukrzycy oraz możliwych powikłań. Udział w teście był anonimowy, a jego wyniki posłużą do dalszych działań edukacyjnych.

 

W badaniach wzięli udział pracownicy Ministerstwa, w tym Dyrektor Generalna Alicja Omięcka, która podkreśla, że: Cukrzyca może dotyczyć każdego z nas. Niestety, świadomość tej choroby jest zbyt mała. Szacuje się, że nawet milion Polaków nie wie o tym, że choruje na cukrzycę. Niepokojący jest wzrost zachorowań wśród dzieci i młodzieży. Dla Ministerstwa Sportu i Turystyki szczególnie ważna jest kwestia propagowania aktywności fizycznej – to dzięki niej możemy nie tylko czuć się lepiej, ale też zapobiegać wielu chorobom. Cieszymy się, że pracownicy Ministerstwa Sportu i Turystyki wzięli udział w akcji „Ścigamy się z cukrzycą”
i pogłębili swoją wiedzę na temat tego schorzenia.

 

W badaniu wziął udział Podsekretarz Stanu w MSiT Jan Widera, który zachęca do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym.

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, aby się przed nią chronić musimy dbać o swoje zdrowie za pomocą pełnowartościowej diety, regularnych badań oraz aktywności fizycznej. Jestem dumny, że pracownicy Ministerstwa dali przykład i chętnie wzięli udział w akcji. Tylko wcześnie wykryta choroba pozwala na normalne funkcjonowanie. Zachęcam wszystkich, aby każdego dnia poświęcili dla siebie trochę czasu i regularnie ćwiczyli. Zdrowie jest naszą największą wartością i należy je pielęgnować – powiedział.

„Ścigamy się z cukrzycą” to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna zainicjowana przez organizacje pacjentów działających na rzecz osób z cukrzycą w Polsce. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem niskiej świadomości społecznej dotyczącej cukrzycy wśród osób zdrowych ignorujących wczesne objawy, chorych, którzy poprzez złą dietę, niską aktywność fizyczną i niewłaściwe leczenie narażają się na groźne powikłania choroby, a także liderów opinii, którzy nie dostrzegają wagi problem, co skutkuje brakiem długotrwałych rozwiązań systemowych w zakresie walki z cukrzycą. W tym roku w ramach kampanii odbędą się m.in. badania poziomu cukru we krwi oraz Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy w wybranych Ministerstwach oraz reedycja raportu „Społeczny obraz cukrzycy”. Więcej informacji na temat kampanii: http://scigamysiezcukrzyca.pl/

Koalicja Na Rzecz Walki Z Cukrzycą jest organizacją powołaną w kwietniu 2009 roku z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta I Edukacji Zdrowotnej w celu edukacji oraz zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej cukrzycy w Polsce. Koalicja reprezentuje największe polskie organizacje podejmujące pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polską Federację Edukacji w Diabetologii, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia, Ogólnopolską Federację Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, Fundację Cukierkowo, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

 

 

 

 

do góry