Ministerstwo Sportu i Turystyki Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Sztafet 2021 na Stadionie Śląskim - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Sztafet 2021 na Stadionie Śląskim

Piąta edycja zawodów po raz pierwszy zostanie zorganizowana w Europie

1-2 maja 2021 roku Stadion Śląski będzie gospodarzem IAAF World Relays – nieoficjalnych mistrzostw świata sztafet. Decyzję w tej sprawie podjęło Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych.

Informację przekazano 28 sierpnia 2019 roku podczas konferencji prasowej z udziałem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryka Olszewskiego, wiceprezesa zarządu spółki Stadion Śląski Krzysztofa Klimosza oraz Aleksandra Matusińskiego, trenera kadry kobiet w biegu na 400 metrów, trenera AZS-u AWF-u Katowice.

„Stadion Śląski udowadnia, że jest najlepszym obiektem lekkoatletycznym w Polsce. Dysponujemy najlepszą infrastrukturą, a tysiące kibiców dopingujących gwiazdy światowej lekkoatletyki tworzą wyjątkowy klimat. Mistrzostwa świata sztafet będą znakomitą okazją, by zobaczyć najlepszych biegaczy na żywo, ale także zaszczepić wśród najmłodszych sportową pasję. W tym wspierają nas sportowe ambasadorki Stadionu Śląskiego – Anita Włodarczyk, Justyna Święty-Ersetic i Ewa Swoboda. Będzie to również doskonała okazja do promocji województwa śląskiego, jako regionu który warto odwiedzić” – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Marszałek podziękował również premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz ministrowi sportu i turystyki Witoldowi Bańce za zaangażowanie w trakcie starań o przyznanie tej prestiżowej imprezy,    a także deklarację ze strony ministerstwa o wsparciu w organizacji wydarzenia.  Obydwaj przywołani odnieśli się do sukcesu, jakim bez wątpienia jest organizacja mistrzostw w naszym regionie.

„Decyzja o przyznaniu Polsce prawa do organizacji sztafetowych Mistrzostw Świata na Stadionie Śląskim to świetna i radosna wiadomość dla naszego kraju, polskiego sportu i samego Śląska. Jestem przekonany, że za dwa lata Stadion Śląski wypełni się do ostatniego miejsca i ponad 50 tysięcy kibiców poniesie Biało-Czerwonych sportowców do kolejnych lekkoatletycznych zwycięstw. Tym bardziej, że lekkoatletyka, a zwłaszcza sztafety – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – stają się w ostatnich latach wspaniałą wizytówką polskiego sportu i Polski w ogóle. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w tak ważną i skuteczną promocję polskiej lekkoatletyki” – skomentował premier Mateusz Morawiecki.

„Nieoficjalne mistrzostwa świata w sztafetach to kolejne wielkie wydarzenie sportowe, które zagości na Stadionie Śląskim. Najlepsi lekkoatleci staną do rywalizacji na pięknym funkcjonalnym obiekcie. Jestem przekonany, że czekają nas emocjonujące zawody na najwyższym poziomie. Z całą pewnością to wydarzenie będzie również doskonałą okazją do promocji regionu” – ocenił minister Witold Bańka.

Piąta edycja odbywających się co dwa lata zawodów po raz pierwszy zostanie zorganizowana w Europie. Wcześniej najlepszych lekkoatletów świata gościło trzykrotnie Nassau na Bahamach, a w tym roku – Jokohama, która była kontrkandydatem dla chorzowskiego obiektu.

Podczas tegorocznej edycji mistrzostw polska sztafeta pań 4×400 m zdobyła złoty medal. Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz, Anna Kiełbasińska i Justyna Święty-Ersetic będą więc bronić złotego medalu podczas imprezy na Stadionie Śląskim. Dotychczas reprezentacja Polski zdobyła na tych mistrzostwach 6 medali, w tym 1 złoty, 4 srebrne i 1 brązowy.

MŚ sztafet to zawody organizowane pod egidą IAAF – Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych, a ich pierwsza edycja miała miejsce w 2014 roku. Podczas dwóch dni zawodów odbywa się rywalizacja w biegach sztafetowych na tradycyjnych dystansach 4×100 i 4×400 metrów, a na ostatnich mistrzostwach rozgrywano także biegi na dystansach 4×200 m, 4 × 110 m/ppł i 2x2x400 metrów.

 

Źródło: Stadion Śląski

  • Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Sztafet na Stadionie Śląskim
    Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Sztafet na Stadionie Śląskim
do góry