Ministerstwo Sportu i Turystyki Światowa Konferencja Antydopingowa - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Światowa Konferencja Antydopingowa

04.11.2019

Katowice globalnym centrum walki z dopingiem

W dniach 5-7 listopada 2019 r. w Katowicach odbywa się piąta Światowa Konferencja Antydopingowa.  Wydarzenie gromadzi światowe podmioty walczące z dopingiem w sporcie, aby podsumować zmiany w obszarze polityki antydopingowej oraz przeprowadzić rozmowy i debatę na wysokim szczeblu na temat światowego programu antydopingowego.

Konferencja zakończy się przyjęciem Światowego Kodeksu Antydopingowego oraz standardów międzynarodowych w wersji, która wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. W Katowicach odbędzie się również zatwierdzenie wyboru nowego przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), którzy obejmą stanowiska z dniem 1 stycznia 2020 r.

Zatwierdzenie ministra Witold Bańki na szefa WADA

Przypomnijmy, iż 14 maja 2019 r. w Montrealu podczas specjalnego posiedzenia reprezentantów władz publicznych w WADA odbyło się głosowanie nad kandydaturą na stanowisko szefa Światowej Agencji Antydopingowej, wynikiem którego zwyciężył minister Witold Bańka. Jego kontrkandydatem był Marcos Diaz – Wiceminister ds. sportu Dominikany, były członek Zarządu WADA.

Wcześniej, 30 stycznia br. w Strasburgu państwa członkowskie Rady Europy wybrały ministra Witolda Bańkę jako swojego kandydata na szefa Światowej Agencji Antydopingowej. W maju 2017 roku został przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym WADA.

Katowice gospodarzem Światowej Konferencji Antydopingowej

Decyzję o przyznaniu Katowicom organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 roku podjął Zarząd WADA w maju 2017 roku. Stolica Górnego Śląska w wyścigu o miano gospodarza wyprzedziła Muskat (Oman) i Genewę (Szwajcaria). Umowę z WADA na organizację wydarzenia podpisał w listopadzie 2017 r. minister Witold Bańka.

Światowa Agencja Antydopingowa to najważniejsza organizacja zajmująca się zwalczaniem dopingu w sporcie. Jej zadaniem jest wyznaczanie standardów walki ze stosowaniem niedozwolonych substancji i metod w sporcie oraz jej monitorowanie. Flagowym projektem Agencji jest Światowy Kodeks Antydopingowy i dokumenty niższego rzędu – międzynarodowe standardy, które wspólnie służą harmonizacji działań w zakresie walki z dopingiem.

Ogólny program Światowej Konferencji Antydopingowej dostępny jest tutaj
 

Szczegółowy program Światowej Konferencji Antydopingowej dostępny jest tutaj.
 

do góry