Ministerstwo Sportu i Turystyki Ruszyła Światowa Konferencja Antydopingowa w Katowicach - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Ruszyła Światowa Konferencja Antydopingowa w Katowicach

05.11.2019

Wydarzenie zainaugurowali Prezydent Andrzej Duda i Minister Witold Bańka

W Katowicach ruszyła piąta Światowa Konferencja Antydopingowa WADA 2019. Wydarzenie zainaugurowali Prezydent RP Andrzej Duda i Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

W Stolicy Górnego Śląska zebrali się przedstawiciele środowisk zajmujących się tematyką antydopingową. Eksperci rozpoczęli dyskusję o przyszłości globalnej walki o czysty sport. Podczas Konferencji zostanie oficjalnie zatwierdzony wybór ministra Witolda Bańki na nowego prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej, którego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 r. 

Podczas sesji inaugurującej wydarzenie Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, iż Światowa Konferencja Antydopingowa odbywa się w Polsce w szczególnym dla nas czasie – obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecia powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wspomniał także o działaniach antydopingowych, które Polska podejmuje zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej oraz podkreślił jak istotna jest walka o czysty sport.

Doping jest formą złodziejstwa, formą kradzieży sportowego sukcesu, formą podeptania czyjegoś wysiłku w sposób nieuczciwy – mówił Prezydent Andrzej Duda, otwierając konferencję WADA 2019. Przypomniał, że „walka z dopingiem to także walka o zdrowie i życie sportowców”.

Minister Witold Bańka zapowiedział, iż w ciągu kilku najbliższych dni, w Katowicach zapadną bardzo ważne decyzje odnośnie przyszłości globalnego antydopingu, zostaną między innymi zatwierdzone zmiany w Światowym Kodeksie Antydopingowym. Wyraził także głębokie przekonanie, iż sport pozostaje jedną z niewielu wartości, które wciąż mają moc jednoczenia ludzi niezależnie od poglądów politycznych, wyznania czy wieku, a jeśli ktokolwiek dopuszcza się działania na szkodę czystej rywalizacji, powinien zostać surowo ukarany.

Dziś chcę mocno podkreślić – nigdy nie będę tolerował oszustów w sporcie. Nigdy nie będę tolerował dopingu i manipulacji. Zrobię wszystko, aby chronić uczciwych sportowców i wzmocnić system. Nowy rozdział walki o czysty sport zaczyna się dziś! – powiedział Witold Bańka.

Po sesji otwierającej Konferencję odbył się panel dyskusyjny z udziałem ministra Wtiolda Bańki, dotyczący refleksji nad działalnością i dokonaniami WADA w ciągu minionych 20 lat oraz wizji i perspektyw na przyszłość. Obok ministra, w panelu uczestniczyli:

  • Sir Craig Reedie - prezydent WADA
  • John Fahey - były prezydent WADA
  • Richard Pound - były prezydent WADA
  • Yang Yang - przyszła wiceprezydent WADA
  • Munashe Dangare - Zawodniczka reprezentacji Zimbabwe w hokeju na trawie

Ogólny program Światowej Konferencji Antydopingowej dostępny jest tutaj

Szczegółowy program Światowej Konferencji Antydopingowej dostępny jest tutaj.

fot. Jakub Szymczuk / KPRP / Urząd Marszałkowski

do góry