Ministerstwo Sportu i Turystyki Stanowisko MSiT w kwestii referendum w sprawie ZIO 2022 w Krakowie - Sprostowania i wyjaśnienia -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Sprostowania i wyjaśnienia

Stanowisko MSiT w kwestii referendum w sprawie ZIO 2022 w Krakowie

Ministerstwo Sportu i Turystyki analizuje konsekwencje wstępnych wyników referendum lokalnego, jakie miało miejsce w dniu wczorajszym w Krakowie, w kontekście zawartej przez Ministra Sportu i Turystyki z miastem Kraków umowy dofinansowania ze środków budżetu państwa ubiegania się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w roku 2022 r.

Przed zadeklarowaniem dalszych kroków resortu, które oczywiście będą podejmowane w zgodzie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie, koniecznym jest również porozumienie się z naszymi partnerami z Krakowa.

Z punktu widzenia resortu Zimowe Igrzyska Olimpijskie byłyby, wzorem piłkarskich mistrzostw Europy, szansą przyspieszonego rozwoju w wielu obszarach. Już dziś Kraków jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek w Europie. Począwszy od 2009r. liczba gości odwiedzających Kraków systematycznie wzrasta – w 2013 r. do stolicy Małopolski przyjechało ponad 9 mln gości (w tym 2,5 mln to turyści zagraniczni).

Igrzyska z pewnością pomogłyby ukształtować postrzeganie Krakowa jako ośrodka olimpijskiego, a przy tym stolicy dynamicznego regionu i wiarygodnego partnera.

Organizacja IO daje szansę na promocję w skali świata, a co za tym idzie znaczny wzrost zainteresowania miastem ze strony międzynarodowych turystów oraz mediów – zarówno w czasie igrzysk jak i długo po ich zakończeniu.

Dlatego też, szanując demokratyczną decyzję mieszkańców Krakowa, resort wyraża opinię, iż fakt wycofania się z organizacji tej prestiżowej imprezy może być postrzegany jako stracona szansa nie tylko dla regionu, ale też dla całego kraju.

do góry