Ministerstwo Sportu i Turystyki Liczba turystów międzynarodowych w 2014 r. przekroczyła 1,1 mld - Badania rynku turystycznego -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Badania rynku turystycznego

Liczba turystów międzynarodowych w 2014 r. przekroczyła 1,1 mld

Międzynarodowy ruch turystyczny w 2014 r. wzrósł o 4,7% w porównaniu z rokiem 2013. Granicę swego kraju przekroczyło ponad 1,138 mld turystów.

Z najnowszych danych Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) wynika, że w 2014 r. liczba międzynarodowych turystów na świecie osiągnęła poziom 1,138 mln, tj. o 51 mln więcej niż w roku poprzednim. Jest to piąty rok z rzędu, licząc od kryzysowego roku 2009, ze wzrostem liczby turystów powyżej średniej. UNWTO przewiduje, że w 2015 r. wzrost ten może wynieść ok. 3 – 4%, co dodatkowo przyczyni się do światowego ożywienia gospodarczego. „W ciągu ostatnich lat turystyka okazała się zaskakująco silną i prężną gałęzią gospodarki oraz fundamentem ożywienia gospodarczego, przynoszącym do budżetów miliardy dolarów oraz tworzącym miliony miejsc pracy” - powiedział sekretarz generalny UNWTO, Taleb Rifai.

Z danych organizacji wynika, że w ubiegłym roku każdy region świata odnotował wzrost, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających turystów. Największy odnotowany został w przypadku obu Ameryk (+7%), które w 2014 r. odwiedziło 181 mln turystów, tj. o 13 mln więcej niż w 2013 r., a największą popularnością w tej części świata cieszył się Meksyk. Na kolejnej pozycji uplasowały się kraje Azji i Pacyfiku (+5%), natomiast w Europie oraz na Bliskim Wschodzie ruch turystyczny był większy o 4%, a Afryka zanotowała wzrost na poziomie 2%.

Według UNWTO, najczęściej odwiedzanym regionem, z ponad połową międzynarodowych turystów na świecie była Europa, którą w 2014 r. odwiedziło 588 mln turystów, tj. o 22 mln więcej niż w 2013 r. Turyści najchętniej odwiedzali Europę Północną i Południową oraz kraje Europy Śródziemnomorskiej (+7%), natomiast w Europie Zachodniej wzrost był niewielki (+2%). W odniesieniu do Europy Centralnej i Wschodniej, po 3 latach dużego wzrostu, odnotowano stagnację, do czego w dużym stopniu przyczyniła się niestabilna sytuacja polityczna w Rosji i na Ukrainie. Należy zaznaczyć, że w przypadku Polski, liczba przyjazdów turystów zagranicznych może być wyższa o ok. 4% w odniesieniu do roku poprzedniego. UNWTO poinformowało, że „dzięki tym wynikom, turystyka jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do europejskiego ożywienia gospodarczego".

 

Polskie Marki Turystyczne - zakładka Turystyka
Turystyka bez ryzyka
Program rozwoju turystyki do 2020 roku
Karta Dużej Rodziny
Baltic Sea
Dwustronne umowy turystyczne
Polska Organizacja Tyrystyczna
iPolak
Polak za granicą
Odkryj Polskę
Światowa Organizacja Turystyczne
OECD
Zarabiaj na turystyce
Raporty TFG
Granty Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego - Turystyka
do góry