Ministerstwo Sportu i Turystyki Przed wakacjami, co warto wiedzieć? - Dla klientów biur podróży -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Dla klientów biur podróży

19.06.2016

Przed wakacjami, co warto wiedzieć?

 • AMCieszewscy_20100723_9999_263.jpg
 • Jastarnia 316.jpg
 • Jastarnia 356.jpg
 • Narty wodne na Mazurach 477.jpg
 • Pieniny 81.jpg
 • Sopot 96.jpg
 • Sopot 230.jpg

Drogi Turysto, oto kilka cennych informacji, które mogą pomóc Ci w przygotowaniu bezpiecznego i bogatego, tylko w pozytywne emocje, wypoczynku.

 • Przed wyborem biura podróży sprawdź, czy organizator turystyki, z którym podpiszesz umowę, działa legalnie – to znaczy, czy widnieje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Ewidencję znajdziesz na stronie www.turystyka.gov.pl. Nie znajdziesz tam jednak agentów turystycznych – nie mają oni obowiązku rejestracji. Podpisując z Tobą umowę, muszą jednak występować w imieniu organizatora, który posiada taki wpis.
 • Przygotuj się właściwe do podróży – to zapewni Tobie i Twojej rodzinie komfort i bezpieczeństwo. Na stronie internetowej www.turystykabezryzyka.pl znajdziesz porady dotyczące planowania podróży, niezbędnych dokumentów, ważnych elementów umowy o imprezę turystyczną czy radzenia sobie w trudnych sytuacjach podczas jej trwania.
 • Pamiętaj o ubezpieczeniu. Każdy turysta wyjeżdżający za granicę jest ubezpieczony przez organizatora wyjazdu od kosztów leczenia (KL) oraz kosztów następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Warto jednak sprawdzić, czy sumy tych ubezpieczeń są odpowiednie i czy nie chcesz się dodatkowo ubezpieczyć na wyższe kwoty. Często podstawowy pakiet ubezpieczeń KL i NNW zapewniany przez biuro nie działa, jeśli wystąpi tak zwana siła wyższa (np. atak terrorystyczny). Można natomiast wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które zapewni nam ochronę w takich właśnie przypadkach. Warto rozważyć ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z udziału w imprezie – jeśli go nie wykupisz, ewentualna rezygnacja odbywa się na warunkach umowy, czyli niekoniecznie odzyskasz poniesione już koszty. Jeżeli zabierasz ze sobą cenny bagaż (aparat, sprzęt sportowy) – ubezpiecz go na wypadek zniszczenia lub kradzieży.
 • Sprawdź, czy w miejscu, do którego chcesz jechać, jest bezpiecznie. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych publikowane są ostrzeżenia dla podróżujących, dotyczące aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w różnych krajach świata.
 • Pamiętaj także o akcji „Bezpieczna Woda", która jest skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej, a dla wszystkich stanowi cenne źródło informacji.  Celem akcji „Bezpieczna woda" jest popularyzacja bezpiecznego zachowania w wodzie, nad wodą oraz na wodzie podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej. Ministerstwo Sportu
  i Turystyki opracowało zestaw materiałów informacyjno-edukacyjnych. Broszury oraz plakaty są dostępne w formie elektronicznej do pobrania na stronie MSiT. W tym roku materiały zostały także wydrukowane i udostępnione partnerom w formie papierowej.

Poniżej dołączamy linki do stron internetowych, które warto odwiedzić, zanim wybierzesz się na wakacje.

 

Posłuchaj naszych rad: https://youtu.be/nGjIP5pG8K0

Więcej informacji na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (kliknij)

Polskie Marki Turystyczne - zakładka Turystyka
Turystyka bez ryzyka
Program rozwoju turystyki do 2020 roku
Karta Dużej Rodziny
Baltic Sea
Dwustronne umowy turystyczne
Polska Organizacja Tyrystyczna
iPolak
Polak za granicą
Odkryj Polskę
Światowa Organizacja Turystyczne
OECD
Zarabiaj na turystyce
Raporty TFG
Granty Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego - Turystyka
do góry